Okulary przeciwsłoneczne – moda i zdrowie w jednym

Okulary przeciwsłoneczne w obecnych czasach są elementem indywidualnego wizerunku. Zostały jednak stworzone głównie na potrzeby medycyny. Do mody weszły znacznie później. Pierwsze okulary z przyciemnianymi szkłami miały za zadanie przede wszystkim osłonić oczy. Pionierami w tej dziedzinie byli Chińczycy, którzy udostępnili je sędziom podczas procesów, aby wspomóc ich w maskowaniu emocji. Następnie, kolorowe szkła przyczyniły się do poprawy jakości życia osób chorych na syfilis, którym światło słoneczne szczególnie utrudniało funkcjonowanie.

Okulary przeciwsłoneczne w obecnych czasach są elementem indywidualnego wizerunkuKultowość okularom przeciwsłonecznym przyniosło dopiero Hollywood. Tam stały się one atrybutem aktora. Jednak to nie ochrona przed słońcem była powodem ich upowszechnienia. Gwiazdy filmowe zasłaniały oczy przed rozbłyskami magnezji stosowanej w aparatach fotoreporterów. Dziś okulary przeciwsłoneczne w różnych kolorach i kształtach oprawek stały się symbolem stylu i akcesorium uzupełniającym indywidualny wizerunek.

Ochrona przed słońcem

Nie należy jednak zapominać, że okulary przeciwsłoneczne nadal mają swój aspekt zdrowotny. Ochrona wzroku przed promieniowaniem UV jest szczególnie istotna, gdy nasze oczy są wyjątkowo obciążone również przez sprzęt elektroniczny. Możemy wyróżnić okulary z tak zwanym fotochromem, które przyciemniają się w kontakcie z promieniami UV oraz klasyczne, barwione soczewki. Obecnie okulary występują w wielu kolorach, najczęściej w:

  • czarnym,
  • szarym,
  • brązowym,
  • bursztynowym,
  • fioletowym,
  • niebieskim.

Nie należy jednak zapominać, że okulary przeciwsłoneczne nadal mają swój aspekt zdrowotnyNie wszystkie okulary z barwionymi szkłami mają w sobie rzeczywisty filtr UV. Dlatego, jeżeli komuś zależy na ochronie wzroku przed promieniami słonecznymi należy sprawdzić oznaczenia produktu, takie, jak naklejka CE, oznaczenie siły filtra (najlepiej UV400) oraz oznaczenie cyfrowe zaciemnienia szkieł (1-4).

Okulary łączące różne funkcje

Osoby na co dzień noszące szkła korekcyjne posiadają odwieczny problem z okularami przeciwsłonecznymi. Nie każdy może pozwolić sobie na prostą wymianę korekcji na przyciemniane szkła bez trudności w widzeniu. Naprzeciw tym problemom wyszli jednak producenci. Dziś osoby potrzebujące korekcji wzroku mogą wybrać jedną z kilku opcji:

  • Okulary przeciwsłoneczne ze szkłami korekcyjnymi – mamy tu od czynienia z przyciemnionymi na stałe soczewkami korekcyjnymi, które możemy stosować wymiennie z podstawowymi okularami.
  • Fotochromy – wyżej wspomniane szkła, które przyciemniają się w zależności od nasilenia promieniowania. Takie soczewki mogą być jednocześnie korekcyjne, co sprawia, że mamy jedne okulary zamiast kilku par.
  • Nakładki przeciwsłoneczne – wiele firm proponuje obecnie modele okularów korekcyjnych, do których za pomocą magnesów można przymocować specjalne nakładki ze szkłami przyciemniającymi. Jest to wygodne i na pewno budżetowe rozwiązanie.