Czy okulary korekcyjne różnią się czymś od siebie?

Okulary korekcyjne stają się coraz bardziej popularnym tematem. Jak pokazują najnowsze badania, około 75% globalnej populacji ludzkiej stosuje jakąś korektę wzroku. Natomiast 64% z nich nosi okulary i są to najczęściej kobiety. Styczność z noszeniem czegoś na nosie ma ponad 85% osób żyjących w postaci okularów przeciwsłonecznych. W tym tekście skupimy się jednak w pełni na tym, jak wybierać oprawki do okularów korekcyjnych. Stosowane soczewki powinny być dobierane przez specjalistów i specjalistki w trosce o nasze zdrowie i bezpieczeństwo.

Jak dobierać oprawki?

Istnieją różne szkoły co do tego, jakie oprawki byłyby dla nas najlepsze. Najczęściej co możemy usłyszeć, to reguła mówiąca o tym, że okulary muszą być odpowiednie dla naszego kształtu twarzy. Wzięcie pod uwagę wymiarów naszej buzi spowoduje, że łatwiej będzie wybrać oprawki. Będziemy wiedzieli, jakie mankamenty chcemy ukryć, a jakie atuty podkreślić.  Właśnie tyle są w stanie zdziałać dobrze dobrane oprawki okularów korekcyjnych. Powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • Szerokość skroni, żuchwy oraz policzków,
  • Wysokość i szerokość nosa,
  • Ogólny kształt twarzy.

Wybierając okulary korekcyjne, ważny nie jest tylko kształt twarzy. Ważna jest także grubość takich oprawek, ale też ich kolor. W takiej sytuacji istotne jest, aby sprawdzić w takich kolorach i tonacjach dobrze wyglądamy. Istotna jest też tonacja naszej karnacji, kolor włosów, czy oczu. Opłaci nam się też zerknięcie do szafy i na odzież wierzchnią, której używamy. 

Okulary korekcyjne stają się coraz bardziej popularnym tematem

Czy coś oprócz gustu jest ważne?

Zapewne nikt nie spodziewa się innej odpowiedzi niż twierdzącej. Przede wszystkim jest to komfort noszenia, co czasami może ciągnąć za sobą skutki zdrowotne. Okulary korekcyjne nie powinny:

  • uciskać skroni,
  • dotykać policzków podczas uśmiechania się, 
  • uciskać nosa lub zsuwać się po nim, 
  • być zbyt szerokie jak na nasadę nosa.

Podczas użytkowania okularów powinniśmy się czuć lekko, swobodnie i atrakcyjnie. W sytuacjach, gdy mamy większy lub mniejszy rozmiar od przeciętnego obwodu głowy, możemy mieć problem z doborem oprawek. Spokojnie, wtedy na ratunek przychodzą nam markowe produkty, które wychodzą zawsze taniej od tych robionych na zamówienie. U mężczyzn  pojawia się relatywnie często problem, polegający na tym, że artykuł komercyjne są na nich za małe.

Kolejną istotną kwestią jest to, czy okulary korekcyjne będą wytrzymałe, trwałe i bezpieczne dla nas. Oprawki okularowe to w końcu przedmiot, który mamy na sobie przez większość życia. Dobrze szukać takich produktów, których opinie mówią o nim pozytywnie.  Istotną sprawną będzie to, czy podczas zwykłego użytkowania nie zniszczą się nasze oprawki.  Ważne, abyśmy nie musieli/musiały się o nie martwić na przykład podczas wakacji, różnych zjawisk pogodowych czy codziennych interakcji z innymi osobami, czy zwierzętami. Pomoże to uniknąć sytuacji, gdy okulary przysporzą nam więcej zmartwień niż pożytku. Wspomniane też zostało to, aby były dla nas bezpieczne. Nie pozostawiały odbarwień, nie rdzewiały. Były łatwe w czyszczeniu.

Powodzenia w wyborze oprawek do okularów, które będziesz na co dzień nosić z chęcią na swoim nosie. Pamiętaj, że cały wyżej opisany, skomplikowany proces doboru oprawek, nie polega tylko na trzymaniu się jakichś zasad. Ma on sprawić, że nie będziesz się wstydzić swoich okularów. Wspomóc to, że będziesz pewniejszy lub pewniejsza siebie i z gotowy, lub gotowa by pokazywać się w nich z dumą. Ułatwić też możliwie twoje życie, aby noszenie szkieł było czymś przyjemnym, albo też niezauważalnym w codziennym funkcjonowaniu. Rekomendowane jest, aby do tematu trzeba podejść poważnie, odpowiedzialnie, przemyślanie i może też zastanowić się, czy warto na okularach oszczędzać.